Halı Neden Yıkanmalı?

Halıları Yıkatmak Neden Gerekli?

Halıları Yıkatmak Neden Gerekli?

Halı Yıkama, temizlik hizmetlerinin içerisinde bulunan en ağır 3. kalemdir. Yangın ve İnşaat sonrası temizliğin ardından gelir. Halı temizliği eskiden ailelerimizin bazen bir, bazen iki gününü alırdı. Her ne kadar temizlenselerde, bu gün durup baktığımızda yıkandıklarına hepimiz evet diyebiliyorken, hijyenik mi sorusuna cevap veremiyoruz. Çünkü eskiden bu konuda uzmanlaşmış insanlar yoktu. Şehirlerde bile, bir kaç komşu bir araya gelip halıları beraber yıkarlardı. Bina çatısında, bina girişinde, avlu da, hatta sokakları birkaç gün trafiğe kapatıp halı yıkayan insanları görüyorduk. Kısacası hijyen ile uzaktan yakından alakası olmayan durumlardı bunlar. Ülkemizde halen aynı şekilde halılarını yıkayıp temizleyen insanımız mevcut.

Hijyen konusu daha yeni yeni 2000’li yılların başından itibaren gündeme gelmeye başlamıştır. Halı temiz görünse de, gerçekten temiz olup olmadığını içerisinde biriken toz ve mikropların bir araya gelerek oluşturduğu kirleri her gördüğümüzde anlayabiliyoruz.

Halılar normal olarak her 3 ayda bir sefer yıkanması tavsiye edilir. Özellikle küçük çocukları olan ailelerin veya evcil hayvan beslenen evlerde bu süre aşılmaması önemlidir. Ülkemizde malesef bu süre bir kaç yılı dahi bulduğu oluyor. Evinde küçük çocuğu, alerjiye bağlı rahatsızlıkları ve özellikle evcil hayvan besleyenlerin 3 aylık zaman dilimi konusunda hassas olmaları tavsiye edilmektedir.

Belirttiğimiz çocuk, alerjik rahatsızlıklar veya evcil hayvan bulunmayan evlerde bu süre, en fazla 6 ay olmalıdır. En geç 6 aylık periyotlarla halılar yıkanırsa, sadece yetişkin insanların bulunduğu evlerde, sağlık açısından olumsuz durumların oluşması da nispeten engellenmiş olur.

 

https://goo.gl/Em2eMa

 

 

Hizmet alan tüm müşterilerimizin, sayfanın alt tarafında yer alan Memnuniyet Anketini doldurmasını rica ederiz.